Якщо контрагент відмовляється реєструвати розрахунок коригування до податкової накладної

отказ ркннУ листі рівненського ДФС №983/10/17-00-12-01-07 від 06.05.2016 р. розглядається питання, яким чином провести коригування невірно виписаної податкової накладної, якщо контрагент відмовляється реєструвати РКНН в єдиному реєстрі.

Податківці нагадують, що РКНН, складений постачальником товарів/послуг, яка видана їх одержувачу – платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН. Хто і в яких випадках реєструє розрахунок коригування податкової накладної:

  • постачальник (продавець) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних і вартісних показників в підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувач (покупець) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник направляє складений розрахунок коригування одержувачу.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок (пп.192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПКУ).

Сервіс E-DOC акцентує вашу увагу на тому, що постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування.

ДФС уточнює, що відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ у разі помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг та реєстрації їх в ЄРПН платник податку має право скласти РКНН до помилкової податкової. Реєструвати його повинен покупець (одержувач) товарів/послуг з дотриманням визначених термінів реєстрації.

У разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в єдиному реєстрі ПН та/або РКНН покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця (п. 201.10 ст. 201 ПКУ).

Це право зберігається за покупцем протягом 365 календарних днів, наступаючими за граничним терміном подання декларації за звітний (податковий) період, в якому зазначені граничні терміни були порушені.

Зазначена заява із скаргою буде підставою для проведення документальної позапланової перевірки такого контрагента контролюючим органом.