Як сформувати податковий кредит в очікуванні поставки товару

Новини E-DOC: Як сформувати податковий кредит коли товар відправлений та його ще не отриманоФіскальна служба розглянула ситуацію щодо формування податкового кредиту, якщо продавцем було відвантажено товар, проте його ще не отримано покупцем, а першою подією було відвантаження або надання послуг, а не перерахування попередньої оплати. Коли ж виникає право на формування податкового кредиту з ПДВ?

ДФС у листі №8809/6/99-99-19-03-02-15 від 19.04.2016 р. зазначила, що дати відвантаження та отримання товару можуть бути різними виходячи з умов договору, тому право на формування податкового кредиту покупцем виникає на момент набуття права власності за договором, який згідно ст. 334 Цивільного Кодексу починається з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Під передачею майна розуміється вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв’язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов’язання доставки.

Таким чином, дата відвантаження товару означає подія, коли покупець набуває право власності на товари, якщо інше не передбачено умовами договору.

Сервіс E-DOC звертає вашу увагу, що сплачені або нараховані суми податку з придбання товарів чи послуг, які не були підтверджені податковими накладними, не зареєстрованими в ЄРПН (митними деклараціями та іншими документами, відповідними п. 201.11 ПКУ), не можуть бути віднесені до податкового кредиту.

Виходячи з вищевказаного, покупець-платник ПДВ може формувати податковий кредит, але тільки після складання податкової накладної своїм постачальником при відвантаженні і реєстрації її у ЄРПН — не раніше отримання права власності на товар.

Крім цього, слід уточнити, що якщо підприємець до його реєстрації платником ПДВ вже здійснив відвантаження товару і на цю дату він вже повинен був бути зареєстрованим як платник ПДВ з причини досягнення обсягу оподатковуваних операцій в 1 млн грн., але не зареєструвався, то податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються, а право на податковий кредит не надається.