Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РУДФС вже давно роз’яснювала, що штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (ПН) накладається при проведенні перевірок (лист ДФС №2128 / 6 / 99-99-19-03-02-15 від 02.02.2016г.), крім того, практика показала, що застосовували штрафні санкції за результатами камеральної перевірки декларації з ПДВ. А 28.12.2015р. Мінфін затвердив форму податкового повідомлення-рішення (ППР) спеціально під штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК (Наказ №1204 «Про затвердження Порядку направлення контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків»).

Якщо платник податків отримав таке ППР і не планує його оскаржити, то в бухобліку його слід показувати у витратах того звітного періоду, в якому ППР було отримано. Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК показують в тому звітному періоді, в якому він визнаний, тому як пунктом 20 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку визнані штрафи включаються до складу інших операційних витрат.

Сервіс E-DOC звертає вашу увагу на те, що сплата штрафу здійснюється тільки після того, податківці надішлють ППР (п. 116.1 ПКУ).

Як відобразити нарахування «податкових» штрафних санкцій?

Якщо підприємство або підприємець визнає штраф, то бухгалтер відображає його на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойка», згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій (наказ Мінфіну від 30.11.99 р . № 2912).

Нарахування штрафу відображають за дебетом субрахунка 948 в кореспонденції з кредитом рахунку 64 «Розрахунки за податками і платежами». При цьому для штрафів краще відкрити окремий субрахунок до рахунку 64 (наприклад, субрахунок 645).

У бухобліку відображення визнаного штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН  РК буде виглядати так:

  1. Нараховано штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН: Дт 948 – Кт 645 (підстава – ППР).
  2. Сплачено штраф: Дт 645 – Кт 311 (підстава – платіжне доручення).

При цьому, завжди важливо пам’ятати, що штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН сплачується безпосередньо в бюджет з поточного рахунку, відповідно до Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014г. № 569 (п.25 Порядку).

Що якщо підприємство або підприємець планує оскаржити штраф?

Якщо штраф буде оскаржений, то бухгалтер до винесення відповідного рішення повинен відображати суму штрафу за кредитом позабалансового рахунку 042 «Непередбачені зобов’язання».

У той же час, ДФС в категорії 102.02 ЗІР дає такі роз’яснення, що для цілей розрахунку податку на прибуток фінрезультат на суму штрафів не коригується.

Уникнення недотримання термінів реєстрації ПН і РКНН можливо багато в чому завдяки використанню сервісу електронного документообігу в роботі платників податків: від дрібних підприємств до великих компаній.